اوردنچر چیست؟

اوردنچر چیست

هدف از دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی ، برگرداندن سلامت دهان و دندان به صورتی است که بتوان آن را برنامه ریزی و پیش بینی نمود. فرآیند اوردنچر، فرآیند زمان بر و پیچیده ای است که از عهدهٔ متخصصان پر تجربه بر می آید. فرآیند اوردنچر با استفاده از پروتز و با ساپورت ایمپلنت، فانکشن های بیمار را به محدوده تقریبا طبیعی نزدیک خواهد ساخت. اوردنچر به زیبایی صورت کمک زیادی می کند و استفاده از آن راحت می باشد.

اوردنچر چیست؟

اوردنچر (Overdenture)  یک دست دندان کامل است که در دهان تعبیه شده است. این دست دندان ممکن است بر روی تعدادی پایه جایگذاری شود. این پایه ها می تواند دندان های عصب کشی و کوتاه شده باشد که طی عمل جراحی برای این کار آماده شده اند. پایه های قرار گرفته در فرآیند اوردنچر می تواند از ایمپلنت هایی باشد که طی عمل جراحی توسط پزشک در دهان بیمار قرار می گیرد. قرار دادن این پایه ها جزء ضروری فرآیند اوردنچر می باشد و باعث انسجام، کارایی و بهره وری بیشتر دست دندان جایگذاری شده می شود. فرآیند اوردنچر به صورتی انجام می گیرد که توسط بیمار قابل برداشتن و تمیز کردن باشد و این یکی از نقاط مثبت این فرآیند نسبت به سایر روش ها می باشد. البته این در حالی است که این خصوصیت در پروتزهای ثابت دیده نمی شود. فرآیند اوردنچر در حوزهٔ دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی قرار می گیرد و بسیاری از افراد به جای انتخاب دندان مصنوعی آن را انتخاب می کنند.

فرآیند اوردنچر

موارد کاربرد اوردنچر

فرآیند اوردنچر بسیار پیچیده و کاربردی می باشد. کاربرد فرآیند اوردنچر شامل موارد زیر می باشد:

-زمانی که دندان مصنوعی برای فرد مشکل ساز شده است و دندان در دهان بیمار خوب جایگذاری نشده است و جویدن غذا برای فرد مشکل باشد. زمانی که دندان مصنوعی برای فرد قابل استفاده نباشد، فرد بدون دندان اقدام به خوردن غذا می کند و فک بیمار تحلیل می رود، این زمان بهترین موقع برای انجام اوردنچر است.

-فرآیند اوردنچر برای فک پایین کاربرد بیشتری دارد. دلیل این امر نیز این است که تحلیل دندان ها در فک پایین بیشتر رخ می دهد.

- در زمانی که فرد بیمار هیچ دندانی ندارد و بافت نرم و لثهٔ فرد تحلیل زیادی رفته باشد.

-برای افرادی که هیچ دندانی در یک فک خود ندارند و یا هیچ دندانی در فک بالا و پایین شان ندارند، اوردنچر برای این افراد راحت تر است دلیل آن نیز این است که با استفاده از اوردنچر می توانند با تعداد کمتری ایمپلنت از یک دست دندان کامل بهره ببرند.

فرآیند اوردنچر

مزایای اوردنچر

اوردنچر نسبت به دست دندان متحرک و یا سایر اعمال دندانپزشکی زیبایی مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

- پس از انجام اوردنچر در هر زمان که نیاز باشد می توان پروتز را خارج نمود. برای مثال شب تا صبح و یا هر زمانی که فرد احساس خستگی در ناحیه فک خود دارد می تواند آن را خارج کند و فشار کمتری را بر روی لثه، فک و استخوان های دهانی خود تحمل کند.

-پس از این که فرد پروتز را خارج می کند امکان تمیز کردن آن به راحتی وجود دارد.

- اوردنچر نسبت به دست دندان متحرک مزایای بیشماری دارد. یکی از این مزایا این است که تجمع غذا در اطراف پروتز کمتر اتفاق می افتد.

- اگر در بعضی از قسمت های فک فرد بیمار، استخوان کافی وجود نداشته باشد، در اوردنچر می‌توان استخوان های فک را برای درمان خارج کرد. با این کار به انجام پیوند استخوان نیازی نیست.

- همانطور که گفتیم در اوردنچر یک ایمپلنت در فک کاشته می شود که باعث می شود حالت فک حفظ شود و این استخوان از بین نرود. در نتیجه فشار کمتری به لثه و فک وارد خواهد شد.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:
دکتر زهره افرادی، فلوشیپ زیبایی، مسترشیپ لیزر از دانشگاه آخن آلمان

نشانی مطب: تهران، ظفر، بین نفت و مدرس، روبروی بیمارستان علی اصغر، بالای داروخانه مخصوص، پلاک 238، طبقه 3، واحد 9
تلفن تماس: 26400787

ساعات پذیرش:
یکشنه ها و سه شنبه ها از ساعت 10:00 الی 13:00
دوشنبه ها از ساعت 14:00 الی 19:30
Instagram