کاربردهای لیزر در علم دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در علم دندانپزشکی

استفاده از لیزر در دندانپزشکی باعث می شود که نتیجه بهتری برای بیماران حاصل شود. در سال های اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این زمینه به دست آمده است. در بهترین دندانپزشکی زیبایی کاربرد لیزر افزایش یافته است و موجب ایجاد یک انقلاب در این علم شده است. لیزر، درمانی موثر و بدون درد را ارائه می دهد که هم مورد رضایت بیماران است هم دندانپزشکان، استفاده از لیزر سبب شده است که بیماری های مختلف دندانی با دقت و سرعت بیشتری بهبود پیدا کند.

مزایای استفاده از لیزر 

دقت لیزر در درمان عارضه های دهان و دندان بالاتر است. اگر لیزر توسط بهترین متخصص زیبایی دندان و با تجربه انجام گیرد می توان درمان با آن را تضمین کرد و لبخندی زیبا به بیمار هدیه کرد.

با استفاده از لیزر در دندانپزشکی می توان در مدت زمان کمتر درمان های بیشتری انجام داد در واقع کارایی این روش بالا است. کارهایی نظیر سفید کردن دندان و اصلاح طرح لبخند با لیزر با سرعت بهتری انجام می گیرد.

از آنجا که لیزر فشار و حرارت کمتری تولید می کند بیماران تحت درمان آن حساسیت و ناراحتی کمتری خواهند داشت و اکثر درمان های نیازی به بی حسی نخواهند داشت. بیمار بعد از درمان با لیزر سریع تر بهبود پیدا می کند و در مدت کوتاهی بهتر می شود.

لیزر در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر 

لیزر  در مواردی مثل جراحی بافت نرم و بافت سخت، تشخیص پوسیدگی، لایه برداری(اچینگ)، سفید کردن دندان، آماده کردن مینا و عاج دندان در موارد  درمان پوسیدگی و سوراخ شدن دندان، تمیز کردن کانال ریشه در عصب کشی، تغییر ساختار کریستالی مینای دندان به منظور پیشگیری از پوسیدگی، درمان پری ایمپلنتایتیس و درمان پریودنتال کاربرد دارد.

انواع لیزرها در دندانپزشکی

لیزرهای کم توان: این نوع لیزر با توان کمتر از 0.5 وات در مواردی مثل فعال سازی فرآیندهای ترمیم سلولی و هم چنین در درمان های ضد التهابی مورد استفاده قرار می گیرند. این لیزر مشابه لیزری است که در فیزیوتراپی ها از آن استفاده می شود.

لیزرهای پرتوان: این لیزرها با توان های بالاتر از 0.5 همان لیزرهای مورد استفاده در جراحی ها و کارهای درمانی هستند.

 

کاربردهای لیزر برای بافت نرم

لیزر باعث می شود بدون این که واکنشی آلرژیک یا مقاومت باکتریایی در کودکان ایجاد شود درمان بیماری های لثه آنها امکان پذیر شود. در جینجیووپلاستی ، جینجیوکتومی و اپرکولکتومی تمام طول موج های لیزر بدون نیاز به بی حسی به کار گرفته می شود بدون این که بیمار به خونریزی دچار شود. هم چنین کاربردهای دیگر لیزر از بین بردن ضایعه‌های لثوی غیرطبیعی نشات گرفته از حرکت‌های نامناسب دندان، تسریع رویش دندان، درمان هیپرپلازی لثه القا شده با دارو و عمل‌های زیبایی می باشد.

کاربرد لیزر در پیشگیری از پوسیدگی

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مقاومت ان نسبت به نفوذ عمل هایی که پوسیدگی ایجاد می کنند نقش مهمی دارد. در کودکانی که تازه دندان های دائمی دراورده اند مقاومت این دندان های دائمی با لیزرهای co2 و اربیوم افزایش می یابد.

لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در ترمیم، فیشور سیلانت

قبل از شیاربندی دندان ها ( فیشور سیلانت) سطح دندان توسط لیزر به واسطه دندانپزشکان آماده خواهد شد.  این لیزر در آماده سازی مینای دندان، ضدعفونی کردن شیارها و حفره های دندان( پیت و فیشور) و جرم گیری به کار گرفته می شود. به طور مثال دندانپزشک برای رفع پوسیدگی از لیزر اربیوم استفاده می کند تا مطمئن شود کرم خوردگی در شیارها و حفره های دندان وجود نداشته باشد.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:
دکتر زهره افرادی، فلوشیپ زیبایی، مسترشیپ لیزر از دانشگاه آخن آلمان

نشانی مطب: تهران، ظفر، بین نفت و مدرس، روبروی بیمارستان علی اصغر، بالای داروخانه مخصوص، پلاک 238، طبقه 3، واحد 9
تلفن تماس: 26400787

ساعات پذیرش:
یکشنه ها و سه شنبه ها از ساعت 10:00 الی 13:00
دوشنبه ها از ساعت 14:00 الی 19:30
Instagram