محاسن کاربردهای لیزر در علم دندانپزشکی

محاسن کاربردهای لیزر در علم دندانپزشکی

بسیاری از افراد از مراجعه به دندانپزشکی و شنیدن صدای ابزارهای آن واهمه دارند. دندانپزشکی با لیزر در چند دهه گذشته به عرصه دندانپزشکی وارد شده و کاربردهای فراوانی در آن دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی انجام بسیاری از عمل‌های جراحی را آسان کرده و در صورت استفاده از آن می‌تواند تجربه متفاوتی از مراجعه به دندانپزشکی را به همراه داشته باشد. دندانپزشکی با لیزر دارای هزینه بالایی است اما از این مورد که بگذریم محاسن بسیار زیادی دارد.

تاریخچه لیزر در دندانپزشکی

در سال 1991 دندانپزشکی با لیزر وارد بازار کار پزشکان شد و پیش از آن تنها توسط دانشمندان علوم دیگر قابل استفاده بود. در حال حاضر لیزر در همه عرصه‌ها راه پیداکرده و در زمینه‌های مختلف نقش مهمی ایفا می‌کند. در آینده بجای برخی تجهیزات دندانپزشکی از لیزر استفاده خواهد شد و دندانپزشکی با لیزر تحول اساسی پیدا خواهد کرد. در گذشته انجام بعضی عمل‌های دندانپزشکی بسیار دشوار و یا دور از انتظار بود که با ورود لیزر این عمل‌ها به سادگی قابل انجام است.

لیزرها نیز انواع مختلفی دارند که با پیشرفت فنّاوری قدرت و کاربرد آنها نیز کامل‌تر می‌شود. لیزر قادر است باکتری‌های موجود در سطح دندان را کاهش دهد و یا بخش عفونی شده در ریشه دندان را ضدعفونی کند. یکی دیگر از قابلیت‌های دندانپزشکی با لیزر انجام عمل‌های دندان بدون بروز خونریزی است. معمولاً لیزر  برای تبخیر، برش دادن سطح دندان و همچنین تراشیدن دندان به کار می‌رود. 

دندانپزشکی با لیزر

دندانپزشکی با لیزر و کاربردهای آن

بسیاری از افراد از شنیدن نام دندانپزشکی، حالت بدی در خود احساس می‌کنند که این به دلیل یادآوری عمل‌های دندانپزشکی ناخوشایند است. با انجام دندانپزشکی با لیزر بسیاری از عمل‌های دندانی آسان، با درد کمتر و روند سریعتر انجام میگیرد.

کاربردهای لیزر  زیاد هستند. دندانپزشکی با لیزر برای انجام انواع جراحی، شناسایی پوسیدگی در دندان، ضدعفونی کردن بخش عصب کشی دندان و ... به کار می‌رود. با بکارگیری لیزرهای قوی، تشخیص پوسیدگی دندان با سرعت بیشتری انجام می‌شود و دندانپزشک و بیمار می‌توانند برای انجام اقدامات پیشگیرانه وارد عمل شوند. در درمان دندان‌های ناسالم و آسیب دیده قبل از ترمیم توسط دندانپزشک نیز لیزر به آماده کردن لبه دندان کمک می‌کند.

کاربرد مهم لیزر در علم دندانپزشکی آماده سازی سطح دندان برای عمل آن است. لیزر برای آماده کردن سطح دندان و مینای آن برای انجام کارهای جرم گیری و عصب کشی و کار بر روی ریشه دندان نقش مهمی دارد. دندانپزشکی با لیزر در بافت‌های نرم نیز امکان پذیر است به گونه‌ای که بدون وجود درد و خونریزی تمام مراحل عمل انجام شود. سفید کردن دندان‌ها، درمان حساسیت‌ها، جراحی لثه و درمان ریشه از دیگر کاربردهای لیزر در علم دندانپزشکی است. 

دندانپزشکی با لیزر

محاسن دندانپزشکی با لیزر

لیزر در حقیقت نور تقویت شده است که در دندانپزشکی با لیزر استفاده می‌شود. از مزایای کاربرد لیزر در علم دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تشخیص زودهنگام پوسیدگی و خرابی دندان با استفاده از نور لیزر امکان پذیر است. گاهی پوسیدگی‌هایی که توسط دندانپزشک تشخیص داده نشده است را لیزر به خوبی شناسایی می‌کند. برای برداشت پوسیدگی نیز بجای استفاده از دریل از لیزر استفاده می‌شود و صدای دریل به گوش بیمار نخواهد رسید.
  • حساسیت‌های دندانی یکی از دلایل متداول مراجعه به دندانپزشک است که در صورت بکارگیری لیزر به زودی حساسیت برطرف می‌شود.
  • درمان ریشه از دیگر مزایای کار عمل‌های دندانپزشکی با لیزر است. در این مورد لیزر به استریل کردن کانال دندان جهت درمان ریشه می‌پردازد.
  • جراحی لثه نیز با استفاده از لیزر بسیار تسهیل شده است و برای جراحی لثه در قسمت‌های مختلف فک‌های پایین و بالا و همچنین افزایش طول تاج دندان بکار می‌رود.
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:
دکتر زهره افرادی، فلوشیپ زیبایی، مسترشیپ لیزر از دانشگاه آخن آلمان

نشانی مطب: تهران، ظفر، بین نفت و مدرس، روبروی بیمارستان علی اصغر، بالای داروخانه مخصوص، پلاک 238، طبقه 3، واحد 9
تلفن تماس: 26400787

ساعات پذیرش:
یکشنه ها و سه شنبه ها از ساعت 10:00 الی 13:00
دوشنبه ها از ساعت 14:00 الی 19:30
Instagram